Pompy ciepła to urządzenia, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularności, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Związane jest to z oszczędnościami, jakie generują, a także komfortem i wygodą, jaki gwarantują. Okazuje się jednak, że nad instalacjami pomp ciepła narosło wiele mitów, które zniechęcają wielu ludzi do inwestycji. W dzisiejszym artykule postaramy się obalić pięć z nich. Zapraszamy do lektury.
Zakup pompy ciepła jest bardzo drogi
Ogromna popularność pomp ciepła sprawia, że są one niezwykle chętnie wybierane przez wiele osób. Są jednak osoby, które nadal wahają się nad inwestycją w pompę ciepła. Związane jest to z kosztami, jakie trzeba ponieść na jej zakup i instalację. Okazuje się, że montaż pompy i jej zakup wcale nie przewyższa kosztów związanych z innymi instalacjami np. gazowymi. O ile montaż pompy ciepła wiąże się z poniesieniem kosztów, możliwe jest również skorzystanie z pewnej formy wsparcia w postaci dofinansowań rządowych oferowanych w poszczególnych województwach. Pompy ciepła należą do Odnawialnych Źródeł Energii, a patrząc w dłuższej perspektywie na ich wydajność można mieć pewność obniżenia kosztów ogrzewania budynków i szybkiego zwrotu poniesionych wydatków. Pomimo iż wiele osób obawia się poboru dużej ilości energii elektrycznej, należy wiedzieć, że to urządzenia energooszczędne, a ich połączenie z instalacją fotowoltaiczną pozwala na generowanie ogromnych oszczędności związanych z ogrzewaniem budynku.
Pompa ciepła sprawdzi się tylko w nowym budownictwie
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane do nowych budynków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w nią podczas termomodernizacji istniejącego budynku. Mogą zastąpić dotychczasowe źródło ciepła lub wspomóc jego pracę. Konieczny jest wybór odpowiedniego typu urządzenia. W budynkach modernizowanych najlepiej sprawdzają się pompy ciepła typu split. Ich montaż możliwy jest bez dużych przeróbek, co może być konieczne w przypadku pomp gruntowych. Pamiętajmy jednak, że podczas instalowania pompy ciepła w istniejącym budynku należy dokonać oceny strat termicznych, tak aby usprawnić działanie pompy ciepła i zapobiec ewentualnym ubytkom.
Pompa ciepła bardzo hałasuje
Nasz kolejny mit związany jest z urządzeniami, które produkowane były wiele lat temu. Wyposażone były w sprężarki o dużym poziomie hałasu, jednak wraz z rozwojem technologii stały się urządzeniami o niskiej emisji hałasu. Co ważne, pompy ciepła, które obecnie wprowadza się do sprzedaży, muszą spełniać wymogi odnośnie dopuszczalnego poziomu hałasu. Dlatego w obecnych czasach pompy te pracują cicho, porównywalnie do kotłów gazowych czy lodówek. To wartości około 54-57 dB, dzięki temu są w pełni przyjazne mieszkańcom domu i mogą być montowane nawet w zabudowie szeregowej, nie zakłócając spokoju sąsiadów.
W niskich temperaturach pompy ciepła są mało wydajne
Mit odnośnie braku wydajności pomp ciepła w niskich temperaturach związany jest z ich początkiem funkcjonowania na rynku. Pierwsze pompy ciepła obniżały swoją wydajność w temperaturze -5 stopni Celsjusza. Producenci pomp ciepła zauważając ten problem, użyli nowych form sprężarek, które pozwalają na wydajną pracę nawet w temperaturze -28 stopni Celsjusza. Dzięki temu są w stanie pracować bez zarzutu, nawet przy dużych spadkach temperatury. Co istotne, brak ciepła w powietrzu pojawia się dopiero w sytuacji, gdy temperatura przekroczyłaby -273 stopnie, co jest wręcz niemożliwe na naszej planecie. Dlatego decydując się na instalację pompy ciepła, nie należy obawiać się niskich temperatur. Warto również zwrócić uwagę, że kraje skandynawskie, których mieszkańcy chętnie inwestują w pompy ciepła Opole, odnotowują dużo niższe temperatury, a pompy ciepła nadal zachwycają swoją wydajnością i są niezwykle popularne.
Pompy ciepła zajmują bardzo dużo miejsca
Wiele osób zniechęca się do instalacji pompy ciepła, gdyż dowiaduje się, że same urządzenia zajmują dużo miejsca. Okazuje się, że montaż pomp ciepła Opole pozwala na zainstalowanie urządzenia wewnątrz budynku o gabarytach, które są porównywalne do lodówki. Na zewnątrz pompa ciepła zajmuje tyle miejsca co niewielka komoda. To idealne rozwiązanie, które nie wymaga posiadania dużej kotłowni i składu na opał. Ogromny komfort i wygodę, jaką zapewnia, sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na to rozwiązanie. Związane jest to również z ogromnymi oszczędnościami i ekologicznym wymiarem tego typu ogrzewania, a także brakiem popiołu, pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń.