dom

Wprowadzając się do nowego mieszkania albo zmieniając aranż domu jednorodzinnego, zwykle bierzemy pod uwagę takie elementy jak meble, oświetlenie, dodatki tekstylne, a także – rzecz jasna – osłony okienne. W zależności od warunków warto zdecydować się na konkretny ich rodzaj, który pozwoli w pełni cieszyć się komfortem przebywania w mieszkaniu, niezależnie od intensywności promieni słonecznych. Sprawdź, jakie na rynku dostępne są żaluzje i rolety oraz które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim domu! 

Rolety zewnętrzne

Zewnętrzne rolety, zwane także fasadowymi, znajdują zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach położonych na parterze. Wybrać można model spośród kilku kategorii: natynkowych, podtynkowych, nadstawnych i antywłamaniowych. Co ważne, takie rolety niemal stuprocentowo zaciemniają wnętrze nawet w przypadku okien skierowanych na południe, dzięki czemu stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które np. w dzień odpoczywają po nocnej zmianie. Warto również podkreślić, że zewnętrzne rolety antywłamaniowe skutecznie uniemożliwiają sforsowanie okien i drzwi tarasowych, znacząco tym samym poprawiając bezpieczeństwo w domu. 

Rolety wewnętrzne

W przypadku mieszkań położonych na wyższych kondygnacjach nie ma potrzeby instalowania zewnętrznych rolet antywłamaniowych ze względu na praktycznie zerowe prawdopodobieństwo próby włamania w ten sposób. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na wybór takich rolet, jakie estetycznie wkomponują się w aranżację wnętrza. Na rynku dostępne są wewnętrzne rolety materiałowe, dzień-noc, a także dachowe i każdy z tych rodzajów sprawdza się w określonych przypadkach. Jeżeli zależy Ci na doskonałym zaciemnieniu w słoneczne dni (oraz poczuciu prywatności po zmroku, gdy wnętrza wypełnione są sztucznym światłem), wybierz klasyczne rolety materiałowe wolnowiszące albo w kasetkach aluminiowych z prowadnicami. Rolety dzień-noc to rozwiązanie, które docenią zwolennicy swobodnego sterowania przepływem światła słonecznego do pomieszczeń. Rolety dachowe – jak wskazuje nazwa – dedykowane są natomiast oknom zamontowanym na poddaszu użytkowym, a ich przemyślana konstrukcja sprawia, że materiał szczelnie przylega do prowadnic. 

Żaluzje pionowe, poziome i plisowane 

Jeśli żaden z rodzajów rolet nie pasuje do Twojej koncepcji wnętrza, być może do gustu przypadną Ci żaluzje okienne. Najbardziej powszechne są poziome (drewniane albo aluminiowe) sterowane systemem prowadzenia bocznego żyłkowego. Coraz większym uznaniem cieszą się żaluzje poziome, czyli verticale – do tej pory kojarzone głównie z powierzchniami biurowymi, salami konferencyjnymi czy centrami szkoleniowymi. W praktyce równie dobrze sprawdzają się we wnętrzach mieszkalnych, gdzie optycznie powiększają przestrzeń. Ostatnim rodzajem żaluzji są plisy, które zsuwać można od dołu oraz od góry, co stwarza mnóstwo możliwości. Zakup i montaż osłon okiennych warto poprzedzić nie tylko dokładną analizą, ale też konsultacją ze specjalistą, który na podstawie Twoich oczekiwań czy warunków oceni, jakie rozwiązanie będzie optymalne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.