drzwi

Drzwi są ruchomą przegrodą oddzielającą poszczególne pomieszczenia. Bywają też drzwi zewnętrzne, które oddzielają wnętrze mieszkania od przestrzeni wokół domu. Zastosowanie drzwi jest odmienne, istnieje ich przeogromna różnorodność. Producenci drzwi i podobnych półfabrykatów budowlanych prześcigają się w pomysłach na nowe formy i rodzaje drzwi. Sprzyja temu różnorodność materiałów z jakich drzwi są zazwyczaj zbudowane. Tradycyjny materiał na drzwi to oczywiście drewno. Przez stulecia drewniane drzwi poddawane były różnym trendom i modom. Nawet w dniu dzisiejszym drewno to podstawowy budulec. Niestety wysoka cena drewna spowodowała, że częściej stosowane są okleiny drewniane lub sklejka drewniana. W budownictwie mieszkalnym, do budowy drzwi stosuje się cały czas elementy drewniane. Inaczej jest w budownictwie przemysłowym, gdzie śmiało stosuje się inne technologie.

Występują tam tworzywa sztuczne, metal i szkło. Tak więc najczęściej w domu spotykamy elementy drewniane. Dotyczy to przede wszystkim skrzydła drzwi i ościeżnicy drzwiowej. Inne elementy są tutaj dodatkiem, co wcale nie znaczy, ze są mniej ważne. Dochodzą tutaj elementy metalowe, takie jak zamki, klamki i zawiasy. W budownictwie mieszkaniowym zdarzają się też lekkie drzwi plastikowe z takimi samymi klamkami. Niewątpliwą ich zaletą jest lekkość, niska cena i odporność na wilgoć i warunki atmosferyczne. O ile drzwi wewnętrzne bywają mniej lub bardziej jednorodne materiałowo, to drzwi zewnętrzne mogą mieć bardziej skomplikowaną budowę. Mogą się składać z metalowej, trwałej okładziny i środkowej izolującej warstwy. Warstwa środkowa może mieć rolę izolująca od hałasów, a także od zimna, które jest na zewnątrz.

Drzwi wewnętrzne mogą być zbudowane z najróżniejszych materiałów. Najczęstszym  materiałem obok drewna jest też szkło. Przeszklenia w drzwiach bywają bardzo efektowne i to one na ogół stanowią i ich atrakcyjności. Dodatkowo pełnią taka rolę, ze przepuszczają światło. Oczywiście nadał takie drwi mają metalowe klamki lub inne elementy dekoracyjne z mas plastycznych. Innym rodzajem materiału na drzwi jest PCV, z którego zazwyczaj zrobione są typowe drzwi harmonijkowe. Najczęściej używane do oddzielenia niewielkich pomieszczeń, takich jak spiżarnia, kuchnia czy poszczególne pomieszczenia garderoby. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, prawie każdy materiał nadaje się do użycia podczas produkcji drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.