Budowa i remont Dom i ogród Informacje Nieruchomości Okna i drzwi

Jak zaprojektować zielony dom

Zielony dom bardzo często traktowany jest jako środek do obniżania rachunków za energię. Ujawniamy, jak te cechy mogą poprawić jakość przestrzeni.

Dla większości motorem budowania domu o niskim zużyciu energii jest oszczędzanie energii, a tym samym pieniędzy. Niewątpliwie pojawia się pomysł ratowania planety, ale rzeczywistość sprowadza się do niskich rachunków za energię.

Moje prace projektowe koncentrują się na nowych kompilacjach, rozszerzeniach i odnowieniach, wszystkie napędzane chęcią bycia tak zrównoważonym, na ile pozwala klient, wytyczne i budżet. Dzięki temu doszedłem do wniosku, że powód zastosowania zrównoważonych technik budowlanych koncentruje się wyłącznie na oszczędnościach i zwrotach, ale ludzie powinni zamiast tego inwestować więcej w szczelność, izolację i potrójne szyby, aby stworzyć przestrzeń wysokiej jakości.

Spokojne, zdrowsze i spokojniejsze – odpowiednio zbudowane, niskoenergetyczne przestrzenie są o wiele ładniejsze. Kiedy już doświadczysz energooszczędnego mieszkania, nigdy nie będziesz chciał mieszkać w ponurym, zimnym, starym domu.

Wygodne, dobre dla dobrego samopoczucia, niższe rachunki i robiące wszystko, aby chronić planetę – to brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Wadą jest to, że choć na dłuższą metę są tańsze, budowa niskoenergetyczna kosztuje więcej z góry. Istnieją jednak pewne proste zasady projektowania zrównoważonego, które można zastosować, aby uczynić swój dom zielonym.

Inteligentny projekt

Jedną z najlepszych rzeczy, które mogą wyjść z sektora ekologicznego, jest modelowanie termiczne. Jest to możliwość używania programów komputerowych do testowania wydajności energetycznej, cieplnej i wodnej projektu w miarę jego ewolucji, i pozwala projektantom zoptymalizować kształt budynku, orientację, okna i izolację, aby pasywnie wykorzystywać słońce do ogrzewania i oświetlania jak to możliwe.

To idzie w parze z podejściem opartym na tkaninach, a nie skupia się, jak wiele osób, na ogrzewaniu domu za pomocą technologii niskoemisyjnych, takich jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne lub kotły na biomasę. Nigdy nie zaprojektowałbym nowego domu bez stosowania modelowania termicznego w celu poinformowania o tym procesie.

Przegrzanie

Wszystkie te domy z dużymi oknami wychodzącymi na południe i dużą izolacją są wspaniałe, ale wiele nowych budynków cierpi z powodu przegrzania. Ponieważ nasz klimat znacznie się rozgrzeje w ciągu następnych 50 lat, będzie tylko gorzej. Przetestuj swój dom pod kątem ewentualnego przegrzania na początku, używając modelowania termicznego i zaprojektuj go na wczesnym etapie.

Rozmiar domu

Im większy dom, tym większe rachunki (obliczamy zużycie energii przez kW / m2 / rok) – więc staraj się, aby przestrzenie wewnętrzne pracowały ciężej dla ciebie, a nie tylko tworzyły więcej pomieszczeń. Małe może być piękne, a to pozwoli Ci wydać więcej pieniędzy na m2, aby uzyskać lepszą jakość przestrzeni.

Dobra izolacja

Z pewnością nie jest łatwe, ale aby stworzyć super wygodne domy o niskim zużyciu energii, izolacja jest Twoim największym atutem. Krytycznie nie mówimy o kilku obskurnych warstwach włókna szklanego na strychu – mówimy o minimalnej grubości 300 mm, która jest prawidłowo zainstalowana. Jest to przypadek izolacji jak najwięcej, a potem jeszcze więcej!

Zimne mosty

Kluczy do dobrej izolacji jest wiele, ale musisz także mieć całkowitą ciągłość. Wszelkie szczeliny lub kawałki struktury (nadproża, mur, drewno), które łączą warstwę izolacyjną, nie tylko tracą ciepło, ale również wilgoć skrapla się w powstałych zimnych miejscach. To często prowadzi do pleśni – dużego ryzyka dla zdrowia – więc musisz być bardzo ostrożny, aby twoja warstwa izolacji była starannie zaprojektowana.

Okna

Okna są ważne, zwłaszcza, że ​​są tak rzadko wymieniane. Dom zazwyczaj przechodzi przez wiele remontów przed wymianą któregokolwiek z okien, więc zdecyduj się na potrójne szyby dla nowych budynków i co najmniej podwójne szyby w istniejących domach. Nie tylko jakość okien, ale sposób ich dopasowania jest równie ważny. Wyciek powietrza wokół okien stanowi duży problem, a zastosowanie odpowiednich pianek, taśm uszczelniających i mocowań ma kluczowe znaczenie.

Szczelność

Po izolacji niezbędna jest szczelność. Oznacza to uszczelnienie wszystkich luk i otworów w budynku. Przeciągi i ruch powietrza w mieszkaniu mają ogromny wpływ na komfort domu. Idealna temperatura wewnętrzna dla większości w dobrze uszczelnionym, wolnym od przeciągów domu wynosi 19 ° C, ale jeśli występują przeciągi, osiągnięcie temperatury 21 ° C jest wymagane dla komfortowej temperatury. Ten pozornie niewielki wzrost temperatury będzie miał duży wpływ na rachunki za komfort i energię.

Odzysk ciepła

Po dokładnym zaizolowaniu i uszczelnieniu domu, największym źródłem strat ciepła będzie wentylacja. Ludzie potrzebują dużo świeżego powietrza, aby być zdrowym i aby zapewnić to i utrzymać szczelność, potrzebujesz mechanicznego urządzenia do odzyskiwania ciepła z wentylacji (MVHR).

Jest to system, który wydobywa ciepłe, wilgotne powietrze z łazienek, kuchni i mediów, przepuszczając je przez wymiennik ciepła, aby podgrzać świeże powietrze z zewnątrz, które następnie jest pompowane do sypialni, salonu itp. zapewnia to do około czterech razy częstotliwość wentylacji w normalnym domu i filtruje powietrze pod kątem kurzu, pyłku i zanieczyszczeń. W dobrze izolowanym hermetycznym domu zmniejszy się o połowę zużycie energii i da świeże, ciepłe czyste powietrze – jest to jeden z najlepszych kawałków technologii, które wchodzą w niskoenergetyczny sektor.

Jakość powietrza

Jeśli chodzi o tworzenie energooszczędnych, komfortowych, ale także zdrowych domów, istotna jest dobra jakość powietrza wewnętrznego. Systemy MVHR pomagają zwiększyć częstotliwość wentylacji, zmniejszyć wilgotność i filtrować powietrze, które docierają do domu, ale zawsze staram się również określić materiały o niskiej toksyczności i niskiej emisji gazów. Moja zasada jest taka, że ​​jeśli zjem obiad, odłożę go do domu! Pomyśl o ograniczeniu stosowania MDF, płyt wiórowych i produktów ropopochodnych, zamiast tego rozważ materiały o niskim poziomie toksyn.

Bądź dobrej myśli

Z tą dodatkową złożonością łatwo jest zapomnieć o tym, że twój dom powinien być radosny i inspirujący. Czasami architektura niskoenergetyczna może stać się zbyt godna i racjonalna. Potrzebujesz trochę magii i błyskotliwości w projekcie – nie pozwól, aby niskoenergetyczne koncerty to zabiły. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z nową budową lub remontem, domy o niskim zużyciu energii nie są łatwe do osiągnięcia, ale kiedy to zrobisz, nigdy nie wrócisz. Niezwykle eleganckie kuchnie i sale kinowe za 50 000 funtów to dzisiejsze luksusy; domy niskoenergetyczne to luksus jutra.