kocioł

Dobór mocy kotła gazowego do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej często stanowi ogromne wyzwanie. Istnieje bowiem wiele czynników, które należy uwzględnić przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie. Tak więc jakie kotły gazowe należy zainstalować, by cieszyć się dobrym ogrzewaniem domu, a także podgrzać wodę użytkową?

Kotły gazowe dwufunkcyjne- podstawowe założenie

Na wstępie warto zapoznać się z podstawowym założeniem, które jednocześnie staje się głównym kryterium wyboru kotła gazowego. W pierwszej kolejności jeśli stawiamy na model dwufunkcyjny to trzeba kocioł odpowiednio skonfigurować, a po drugie przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni, która wymaga ogrzewania, trzeba zapewnić około 0,6 kW mocy grzewczej. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w nowoczesnych domach, które są wysoce energooszczędne, często nie będzie potrzebne znacznie mniej mocy. Co więcej, uznaje się również, że do ogrzania domu średniej wielkości, wystarczający będzie kocioł gazowy o mocy mniejszej niż 10 kW, jednak trzeba uwzględnić, że do podgrzania wody użytkowej z kolei, wymagana jest moc o wiele większa.

Jak dobrać moc kotła gazowego?

Warto zaznaczyć, że kotły gazowe priorytetowo traktują funkcję podgrzewania wody. Tak więc w momencie w którym odkręcony jest kran, w pierwszej kolejności przerwana zostaje produkcja wody do ogrzewania, a tryb pracy zmienia się na podgrzanie wody użytkowej. By więc dobrać odpowiednią moc kotła gazowego warto w pierwszej kolejności oszacować zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Jeśli więc nie chcemy zbyt długo czekać na gorącą wodę do kąpieli czy prysznic, trzeba wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny o moc nie mniejsze niż 20 kW. Niemniej jednak jeśli w naszym domu znajdują się dwie łazienki, analogicznie potrzebne będzie mocniejsze urządzenie o mocy co najmniej 25 kW.

Czy warto kupić kocioł gazowy o większej mocy niż to potrzebne?

Śmiało można powiedzieć, że kupowanie kotła gazowego o mocy, która znacznie przewyższa zapotrzebowania, nie jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób możemy jedynie zwiększyć koszty eksploatacji, a jednocześnie nie wykorzystamy w pełni potencjałów jakim dysponują kotły gazowe o większej mocy. Co więcej, może to nawet doprowadzić do powstania awarii instalacji współpracującej z kotłem. Warto więc zwrócić uwagę na jak największy zakres modulacji mocy urządzenia, wówczas będzie można ją zwiększyć do podgrzania wody użytkowej, a następnie zmniejszyć w momencie, kiedy kocioł pracuje w trybie ogrzewania domu. Takie rozwiązanie znacznie przedłuży również żywotność kotła gazowego.