Informacje

Farmy fotowoltaiczne jako przyszłość polskiej gospodarki energetycznej

Czy Słońce jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całej ludzkości? Tak! Co więcej, emituje ono dużo więcej energii niż nasze faktyczne zapotrzebowanie. Dlatego też inwestycja w budowę farm fotowoltaicznych wydaje się być najlepszym posunięciem XXI wieku. Nie dość, że działamy na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej, to jeszcze zapewniamy sobie ogromne oszczędności.

FARMY FOTOWOLTAICZNE – KORZYŚCI DLA DOMU

Farmy fotowoltaiczne to specjalnie wydzielone grunty na których znajdują się równomiernie rozłożone instalacje paneli fotowoltaicznych zapewniających przemianę energii słonecznej w elektryczną. Koszt takiej inwestycji jest jednorazowy – należy zainstalować wspomniane panele, inwertery, liczniki oraz inne niezbędne elementy konstrukcyjne – a jej późniejsze użytkowanie jest już całkowicie darmowe. Co ważne, tak przetworzona energia może być przesyłana do odbiorców położonych z dala od miejsca jej wytwarzania – oznacza to, żeby aby korzystać z dobrodziejstwa farmy fotowoltaicznej, nie trzeba być jej „sąsiadem”. Stwarza to kolejne pole możliwości.

Prąd powstały na farmie fotowoltaicznej, w przypadku nadwyżki energetycznej, można również gromadzić w razie gorszego, pochmurnego dnia. Energia jest magazynowana w specjalnie do tego celu przeznaczonych akumulatorach, mogących bezpośrednio zasilać przystosowane do tego tzw. inteligentne domy. Tysiące paneli działających dla danej wspólnoty energetycznej dają pewność, że już nigdy nie będziemy uzależnieni od dostaw prądu z pobliskiej elektrowni, a więc również od podwyżek cen energii. Takie rozwiązanie jest pierwszym krokiem do skutecznego rozwoju danego gospodarstwa, firmy czy domu.

IMPACT INVESTING – FARMY FOTOWOLTAICZNE JAKO PRZYKŁAD INWESTYCJI PRZYJAZNEJ DLA ŚRODOWISKA

W ostatnich latach ilość farm fotowoltaicznych w Polsce gwałtownie wzrosła. Dlaczego tak się stało? Powodów jest kilka: coraz więcej ludzi doceniło możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej, poza tym inflacja w Polsce rośnie z każdym dniem, co sprawiło, że zaczęliśmy szukać oszczędności również we własnym domu. Wiele instytucji, w tym rządowe oraz unijne, zaoferowały dofinansowanie montażu paneli fotowoltaicznych lub zapewniły pomoc ze strony banków w postaci korzystnych warunków kredytowania. Koszt instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo niski w porównaniu z wydajnością, jakiej możemy się po niej spodziewać. Inwestycją w farmy fotowoltaiczne zainteresowały się ogromne przedsiębiorstwa – oprócz korzyści płynących z ochrony środowiska, jest to atrakcyjny i opłacalny biznes.

To nie wszystko. Unia Europejska, mając na względzie rozwój OZE, wprowadziła wytyczne, których niespełnienie wiąże się z opłatą ogromnych kar pieniężnych. Pierwsze sankcje zostały pobrane w 2020 roku m.in. od naszego kraju. Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce jest, mimo wszelkich starań, wciąż znikomy. Daleko nam do ideału – dla przykładu nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, w pierwszej połowie 2020 roku osiągnęli rekordowy wynik jeśli chodzi o ogólny udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej – było to ponad 55% w skali całego kraju. Jest to zasługa m.in. rosnącej ilości instalacji fotowoltaicznych. Za to nam grozi zapłata ok. 8 miliardów euro za niewywiązywanie się z umowy energetycznej. Aby temu zapobiec, potrzebujemy działań na większą skalę.

iSun PARTNERS – ZMIEŃ Z NAMI STRUKTURĘ ENERGII W NASZYM KRAJU

Zorganizowaliśmy projekt iSun Partners. Jesteśmy głęboko przekonani, że w ciągu 10 lat uda nam się postawić 1000 farm fotowoltaicznych, które będą zmieniać strukturę energetyczną naszego kraju. Jesteśmy na etapie wdrażania strategii – mamy inwestorów, którzy darzą nas ogromnym zaufaniem. Jednak bez Twojej pomocy nie zrealizujemy naszego planu w pełni.

Zależy nam, aby obudzić w Polakach odpowiedzialność za stan naszej planety. Wszyscy, którzy zechcą mieć udział w polskim rynku zielonej energii, są dla nas istotni. Pieniądze to nie wszystko – bez obudzenia świadomości ekologicznej nie będziemy w stanie wprowadzić trwałych zmian. Dlatego postanowiliśmy zastosować blockchain i tokenizację – dzięki temu będziemy mogli podzielić się zyskami z każdym inwestorem, który zdecyduje się wspierać program iSun Partners. Wystarczy tylko 4 zł – to cena jednego tokena, który może przyspieszyć rozwój farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

Mamy to szczęście, że Polska obecnie znajduje się w czołówce światowych rankingów pod względem ilości przyłączania nowych instalacji fotowoltaicznych. Nie wahaj się – masz możliwość oszczędzenia dużej ilości pieniędzy, które przeznaczysz na swój rozwój i przyszłość Twoich bliskich. Razem zmienimy strukturę energetyczną naszego kraju – zrób to razem z iSun. Wkrótce na naszej stronie internetowej pojawi się więcej szczegółów – bądźcie na bieżąco!